Kapesní průvodce krajinou nevšedních krás a divokých orchidejí
Následující karta

LISTERA OVATA (L.) R. Br. – bradáček vejčitý

Pramen: www.botany.cz
Synonyma:
Ophrys ovata L., Bifolium ovatum (L.) Nieuwl., Epipactis ovata (L.) Cranz, Helleborine ovata F. W. Schmidt, Neottia ovata (L.) Bluff et Fingerhuth
Česká jména:
dvojilístek (Hájek 1562), protáhlička vejčitá (Presl 1846), protahlička vejčitá (Opiz 1852), dvoják vejčitý (Sloboda 1852), bradáček vejčitý (Čelakovský 1879, Polívka 1912, Dostál 1989, Kubát 2002)
Rozšíření:
Eurasijský druh, v Evropě chybí jen v severní Skandinávii a nejjižnější stálezelené zóně, v Asii jeho výskyt sahá až do západní Sibiře a přes Kavkaz do Himálaje. Druhotně v kanadském Ontariu.
Ekologie:
Náš nejběžnější zástupce vstavačovitých, roste ve světlých lesích, vlhkých hájích, lesních lemech i na otevřených loukách, v pásmu od nížin až do hor.
Popis:
Vytrvalá bylina, 20–60 cm vysoká, lodyha přímá, listy široce vejčité, 4–13 cm dlouhé, v dolní třetině lodyhy, skoro vstřícné, květenství 7–20 cm dlouhé, 14–65květé, květy žlutozelené, občas hnědonachově naběhlé. Kvete od května do července, plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana:
V Červeném seznamu je bradáček vejčitý označen jako vzácnější druh, který vyžaduje další pozornost (C4a) a mezinárodně chráněn úmluvou CITES.
Poznámka:
Jedná se o jednu z autotrofních orchidejí, ke své výživě tedy dospělý jedinec nepotřebuje přítomnost houbových hyf v podzemních orgánech.
Výskyt na Dobersku:
Háj, Líský; Pašijová draha, Libušín; Hlinská stráň, Malíkovice; Ostrov u Jedomělic; Malíkovická stráň; Červené dolíky
Výskyt (+ = nález potvrzen autorem webu): Foto © V.A.M. (kliknutím na fotku přejdeš do fotogalerie - počet fotek = 1)
© V.A.M. 2013 (venca_m@seznam.cz)